Historia Witka

Witek urodził się 25.04.2005 w Krakowie, w zamartwicy, z 3 punktami w skali Apgar, miał wykonywany masaż serca, spędził 4 dni w inkubatorze. W czasie porodu doszło do uszkodzenia splotu barkowego.Uszkodzenie splotu ramiennego jest uszkodzeniem nerwów.Objawy, jakie temu towarzyszą to wiotka ręka, brak kontroli mięśni ramienia, dłoni i nadgarstka, brak czucia ramienia lub samej dłoni.


Witek na 5 nerwów splotu barkowego -  2 górne miał wyrwane z rdzenia kręgowego, 2 kolejne miał przerwane w splocie a jeden nerw miał nerwiaka. Jest to całkowite porażenie splotu barkowego Erb'a - Duchenne i Dejerine - Klumpke'go. Przez wiele miesięcy Witek miał towarzyszący temu uszkodzeniu objaw Horner'a.

Uszkodzenie splotu barkowego  jest związane z dystocją barkową. Polega ona na zaklinowaniu barku płodu w miednicy po urodzeniu głowy. Uniemożliwia to naturalne zakończenie porodu i wymaga zastosowania różnych manewrów, pociągania i większej siły, aby wydobyć dziecko. Stosowane wówczas silne pociąganie lub ruchy główką (zginanie i skręcanie) mogą doprowadzić do przejściowego lub trwałego porażenia splotu ramiennego. Zgięcie główki dodatkowo rozciąga splot barkowy.
-------------------------------------------------
Wituś ma przykurcz reki w łokciu ( nie prostuje go), skręconą rękę w nadgarstku, ( suspinacja) bez możliwości „odkręcenia” do środka ( pronacji), dodatkowo nadgarstek mu opada w dół (Ulnaryzacja). Zakres ruchu palców jest minimalny-lekko porusza kciukiem i palcem środkowym-potrafi je zagiąć do około 20 st. Brak unoszenia nadgarstka.

Mimo naszych starań, rehabilitacji, zabiegów i wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, ręka nie rośnie wystarczająco dobrze-jest w chwili obecnej krótsza o około 4-5 cm.

Z racji ograniczonego zakresu ruchu i funkcjonalności, Wituś bardzo mało używa ręki w codziennych czynnościach, traktując ją ledwo jako rękę pomocniczą. W związku z tym póki co nie ma mowy o operacji-musimy bardzo intensywnie się rehabilitować, a Witek musi chcieć używać reki. By mógł to osiągnąć, rączka musi być sprawniejsza.
W 2010  roku udało nam się wyjechać kilka razy na turnusy do Dziekanowa Leśnego.Widać ,że te pobyty pomagają Witkowi. Rączka za każdym razem potrafi zrobić coś więcej- troszkę więcej ruszają się paluszki, jest ciut grubsza, pełniejsza.
Jednak rehabilitacja potrwa jeszcze kilkanaście lat, (dopóki rosną kości),i niestety będzie nadal kosztowna.
**************

W 2011 roku, we wrześniu , Wituś przeszedł kolejna operację rączki, tym razem przeszczep mięśni. Od  grudnia rozpoczęliśmy wyjazdy na turnusy. Wierzymy, że nasze działania pomoga choć troszke poprafic funkcjonalnośc rączki Witusia.W listopadzie 2013 roku Witek przeszedl operacje przeszczepu mięśni w Aachen, dzięki której ręka została ustawiona w pozycji posredniej.

W chwili obecnej rączka wyglada lepiej, ale tylko dzięki intensywnej rehabilitacji jest szansa na utrzymanie tej pozycji, szansa że Witek zacznie więcej uzywac ręki, a ona sama będzie spełniala większą funcje pomocniczą w życiu codziennym.